The Optimus Nova is a multi-fuel stove that runs on petrol, white spirit (C), kerosene, paraffin, etc. As these liquid fuels are easy to find, the Nova can be used all over the world. It has three legs that fold away alongside the burner. When unfolded, this petrol stove is very stable. Robust, it is used by many expeditions. The control valve is very precise and allows dishes to be simmered. Easy to maintain, it is fitted with a self-cleaning nozzle with a magnetic needle. Quick preheating.
This multi-fuel expedition stove is a benchmark. Winner of numerous awards, this rugged stove, which has cooked millions of meals in the great outdoors, has become a favourite among experienced hikers. Why? A patented rapid preheat system, an aluminium pump with automatic bleed, and an integrated magnetic cleaning needle are all features that ensure its reliability and ease of use. Its unique ‘single jet’ multi-fuel nozzle technology offers versatility worldwide.
The fuel bottle is sold separately so you can choose the capacity that suits you.
| Brand | Optimus |
|---|---|
| Name | Nova |
| Article number | 8016276 |
| EAN | 7391812000825 |
| Fuel type | Multifuel |
| Fuel | White gas, Gasoline, Kerosene, Petrol, Diesel |
| Number of people | 1-4 people |
| Output | 2850 W - 9725 BTU |
| Boiling time | ~ 3.5 min/1 l water, depending on climate, altitude etc. |
| Burn time | up to 2.5 h at maximum output (using 450 ml fuel) |
| Dimensions | 14 x 9 x 6,5 cm |
| Weight | 460 g |
| Ignition | Manual |
| Accessoiries | Service Kit, Tool, Windscreen, Storage bag |
| Additional information |
|
| Warranty | 2 years |
| Solidity | +++ |
| Weight | ++ |
| Power | +++ |
| Stability | +++ |
| Compact | ++ |
| Wind protection | +++ |
| Country of Manufacture | Romania |
You may also be interested in the following product(s)
Spare parts kit light for Nova, Nova+ & Polaris
€21.95
Add to Compare
|
Optimus spare parts kit for Nova & Polaris
€29.95
Add to Compare
|
Optimus Fuel Bottle
€16.95
Add to Compare
|
Primus Power Fuel
€10.95
Add to Compare
|



