The Esbit Pocket Stove 2 x 27g is a small steel stove that comes with a pack of 2 27-gram solid fuel tablets. This stove is simple and effective. It’s easy to set up: just unfold it and place a tablet in the center of the tray.
The tablets come in waterproof packaging. A 27-gram alcohol tablet burns for 15 minutes. It opens to two positions to accommodate small pots.
Burn time depending on the size of the tablets used:
- 4 g approx. 5 min
- 5 g approx. 7 min
- 14 g approx. 12 min
- 27 g approx. 15 min
| Brand | Esbit |
|---|---|
| Name | Pocket Stove 2 x 27g |
| EAN | 4021684022276 |
| Fuel type | Alcohol |
| Number of people | 1-2 people |
| Materials | Electrolytically galvanized steel |
| Dimensions | 11,5 x 8,6 x 2,4 cm |
| Weight | 118 g (stove only) |
| Additional information | Delivered without pot |
| Warranty | 2 years |
| Weight | +++ |
| Solidity | +++ |
| Power | + |
| Stability | ++ |
| Compact | +++ |
| Wind protection | ++ |
| Country of Manufacture | Germany |
You may also be interested in the following product(s)
Solid Fuel Tablets 20 x 4 g
€4.20
Add to Compare
|
Esbit Pocket Stove 12 x 14g
€18.50
Add to Compare
|
Titanium solid fuel stove
€17.90
Add to Compare
|
Product Questions
No questions yet. Be the first to ask the question!


